O Piśmie Świętym

niedziela, marca 30, 2008

Nowe miejsce

Postanowiliśmy umieszczać komentarze do Dziejów Apostolskich w osobnym miejscu. Oto adres: www.komentarzebiblijne.blogspot.com . Zapraszamy!

Dz 1, 12-14

12 Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. 13 Przybywszy tam weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, [brat] Jakuba. 14 Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego.

sobota, marca 29, 2008

Dz 1, 1-11

1 Pierwszą Księgę2 napisałem, Teofilu2, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku 2 aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego3 poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. 3 Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. 4 A podczas wspólnego posiłku4 kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca:
«Słyszeliście o niej ode Mnie - [mówił] - 5 Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni5 Duchem Świętym». 6 Zapytywali Go zebrani: «Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?» 7 Odpowiedział im: «Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, 8 ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami6 w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi».
9 Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. 10 Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. 11 I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba».

Komentarze do Dziejów Apostolskich

Przed nami okres wielkanocny. Jak łatwo sprawdzić, dłuższy od wielkopostnego. Jak mówi Ojciec Paweł Gużyński, jest bardzo ważne, aby nie przespać tego okresu, w którym powinniśmy przeżywać radość ze Zmartwychwstania. Triduum Paschalne to przecież bardziej początek niż koniec.

Wierze pomaga zaangażowanie. Szczególnie wspólne. Istotna jest także otwartość, wyjście ku innym. Dlatego pomyśleliśmy z Piotrkiem i Wojtkiem, że będziemy tutaj codziennie umieszczać swoje komentarze do Dziejów Apostolskich, oparte na własnej lekturze i przemyśleniach. Zachęcamy Was także do czytania i komentowania.

Dlaczego właśnie Dzieje? Odpowiedzi dostarcza kalendarz czytań liturgicznych: właśnie ta księga w szczególny sposób towarzyszy naszej powielkanocnej refleksji. Przeżywszy śmierć Chrystusa i Jego Zmartwychwstanie, pragniemy teraz sięgnąć do początków Kościoła, aby wraz z pierwszymi chrześcijanami szukać swojego miejsca w owczarni Dobrego Pasterza.

W każdym dniu przyglądamy się kolejnemu fragmentowi Pisma Świętego, zgodnie z podrozdziałami wyróżnionymi w Biblii Tysiąclecia.

Na koniec trzeba dodać, że jesteśmy amatorami, nie ubiegaliśmy się o imprimatur ani nihil obstat. Wydaje się nam, że pozostajemy w zgodzie z nauczaniem Kościoła, niekiedy zaglądamy do Katechizmu oraz innych źródeł. Mimo to jednak nie można traktować naszych komentarzy jako wykładni wiary. Nie takie też jest ich przeznaczenie.